Ako správne umiestniť detskú postieľku. Tipy pre zariaďovanie detskej izby pre bábätko

Niektoré rozhodnutia ohľadom usporiadania detskej izby môžu byť jednoduché, ako napríklad kam dať skriňa na oblečenie. Iné však môžu byť ťažšie. Ako miestnosť zariadiť, aby bolo všetko prakticky rozmiestnené, bezpečné a zároveň to vyzeralo čo najlepšie? A najdôležitejšia otázka je, ako správne umiestniť detskú postieľku.

Kde umiestniť detskú postieľku

Najlepšie miesto, kam v izbičke umiestniť postieľku, je v blízkosti dverí. Táto pozícia vám v prípade núdze umožní dostať sa k bábätku čo najskôr. Keď bude dieťa staršie, tak nebude v noci tápať po polozhasnutej izbe a narážať do nábytku. Ak riešite, ako správne umiestniť postieľku, je potrebné dodržať niekoľko základných pravidiel. Nikdy nedávajte detskú postieľku blízko okna. Deti a batoľatá sa môžu zamotať do záclon alebo závesov a v najhoršom prípade aj vypadnúť z okna. Až sa dieťa začne stavať na nohy, nepraktické sú aj kvetináče na parapetoch, ktoré si dieťa ľahko vysype do postieľky.

Vyberte si detskú postieľku online na https://www.drevko.sk/detske-postielky/

Myslite aj na teplotu v mieste postieľky. Pri umiestnení postieľky pri okne alebo radiátore môže dochádzať v mieste k extrémnym teplotám vzhľadom k zvyšku miestnosti, čo môže spôsobiť prechladnutie alebo prehriatie dieťaťa.

V okolí postieľky nenechávajte nič ležať. Umiestnite postieľku tak, aby bola čo možno najďalej od elektrických káblov. Nad postieľkou by nemali byť žiadne police, skrinky a ďalšie ťažké veci, ktoré by mohli na dieťa spadnúť alebo by ich mohlo strhnúť.

Najmä ak je bábätko malé, je vhodné postieľku umiestniť tak, aby ste k nej mohli pristupovať z rôznych strán. Striedanie prístupov k bábätku totiž podporuje jeho rovnomernejšie obojstranný vývoj a predchádzanie jednostranné preferencie, ktorá sa neskôr môže prejaviť napr. Skoliózou.

TIP: Propagujte aj vy svoje služby cez PR články – pomôže vám online marketingová agentúra.

Spálňa s detskou postieľkou

Pri zariaďovaní detskej izby je potrebné dbať na praktické a bezpečné usporiadanie nábytku. Prebaľovací pult na komodu je vhodné umiestniť hneď vedľa postieľky. Potreby na prebaľovanie, hygienu a náhradné oblečenie nedávajte pod pult. Namiesto toho ich dajte tam, kam sa nebudete musieť zohýbať. Veľmi praktické je mať kreslo, v ktorom dojčíte alebo uspávate bábätko, v tesnej blízkosti postieľky. Ľahko tak spiace dieťa uložíte, bez toho aby ste s ním museli chodiť cez celý byt.

Názory na bábätko v spálni rodičov sa líšia. Odborníci sa ale väčšinou zhodujú, že do šiestich mesiacov je v poriadku, keď majú rodičia kútik pre bábätko v spálni. Od pol roka by ale dieťa malo spať samo vo svojej izbe. Podľa prieskumov sa ukazuje, že deti, ktoré od šiestich mesiacov spia vo svojej izbe, majú výrazne dlhší a kvalitnejší spánok.

Pri inštalácii postieľky dajte pozor na to, aby postranné dosky od seba neboli vzdialené viac ako jeden centimeter a všetky skrutky boli pevne dotiahnuté. Uistite sa, že medzi matracom a bočnicami nie sú medzery a skontrolujte, či v postieľke nezostali žiadne malé súčiastky z inštalácie. Detská postieľka v spálni by mala byť tiež umiestnená tak, aby sa dala vymeniť za posteľ, až do nej dieťa dorastie.