Či už ste vášnivým cyklistom po dlhé roky, alebo ste s cyklistikou začali len nedávno, niektorých chýb sa môžete dopustiť v obidvoch prípadoch. Dokonca aj vtedy, ak si myslíte, že všetko okolo bicyklovania máte v malíčku, sa môžete mýliť. Prečítajte si o tom, aké sú najčastejšie chyby pri bicyklovaní a vyhnite sa im širokým oblúkom.
1. Vynechanie kontroly bicykla pred jazdou
Tešíte sa na bicykel až tak, že sa už nemôžete dočkať, kedy sa vyhupnete do sedla a vyrazíte s vetrom opreteky? Výborne, ale v žiadnom prípade si predtým nezabudnite skontrolovať bicykel. Ak jazdíte často, postačí len zbežná kontrola (naolejovanie reťaze, nafúknutie kolies dotiahnutie skrutiek). V prípade, že vyrážate na cesty po dlhšom čase, vyhraďte si na kontrolu bicykla dostatok času – určite je lepšie objaviť nejaké závažnejšie nedostatky doma, ako niekde v lese ďaleko od domu či dokonca civilizácie.
2. Nedostatočná výbava na cesty
Ako sa hovorí, nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Drobné či väčšie nehody na ceste sa pritrafia každému. Podstatné je, či ste na ne pripravení a viete im čeliť s potrebnou výbavou. Preto si so sebou určite nezabudnite zbaliť to najnevyhnutnejšie: náhradná duša, pumpa, náhradné záplaty, minináradie či montážna páka sú často tým, čo vám dokáže zachrániť výlet, ktorý by sa inak premenil na katastrofu.
3. Chýbajúca prilba (pri jazde v náročnom teréne)
Absencia prilby pri bicyklovaní je síce čoraz väčšou raritou, no i tak sa stále nájdu „odvážlivci“, ktorí bezdôvodne riskujú svoje zdravie i život. Hoci cyklistické prilby pre cyklistov nad 15 rokov už nie sú povinné, je na zvážení každého cyklistu, či ich pri jazde využije. Aj keď sa môže zdať jazda s vetrom vo vlasoch príťažlivejšia, faktom ostáva, že používanie prilby výrazne znižuje riziko úrazu hlavy a poškodenia mozgu pri páde či náraze.
4. Nedodržiavanie pitného režimu
Nedostatočný príjem tekutín ani zďaleka nie je len problémom horúcich letných dní. Pri zvýšenej telesnej námahe totiž dochádza k strate tekutín z tela potením, čo sa deje bez ohľadu na to, či je vonku horúco alebo zima. Preto si so sebou vždy pribaľte fľašu s vodou. V zimnom období je zase ideálna termofľaša, ktorá udrží nápoj dlhšie teplý.
5. Neprimeraná záťaž alebo privysoko nastavená latka
Príliš vysoko nastavená latka sa ľahšie podlezie, ako prelezie. V horšom prípade sa dokonca môže podpísať na strate motivácie pokračovať ďalej, či dokonca spôsobiť preťaženie a nepríjemné zranenie. Zabudnite na to, že sa z vás zo dňa na deň stane ostrieľaný cyklista s rekordnými výsledkami. Každý, kto sa dopracoval až tak ďaleko, musel na sebe tvrdo makať a vytúžené úspechy dosahoval postupne.