Barefoot chôdza zažíva veľkú renesanciu

Počuli ste už o barefoot topánkach či barefoot chôdzi? Návrat k prirodzenému spôsobu používania našich chodidiel zažíva v posledných rokoch svoju veľkú renesanciu. O čo vlastne ide a prečo sa teší tak veľkej obľube? Čítajte ďalej, dozviete sa viac!

Barefoot má svojich nadšených prívržencov, ktorí by v nich vyliezli aj na Kilimandžáro či prešli stovky kilometrov na bicykli, ale samozrejme aj svojich zarytých odporcov, ktorí benefity bosého chodenia odmietajú a barefoot považujú len za novodobý predražený trend. 

Barefoot však v skutočnosti nie je žiadny novodobý objav, ľudia tak fungovali tisícky rokov, v podstate až dovtedy kým sa nevynašli módne topánky. Tie prvé boli totiž veľmi mimalistické a v podstate odpovedali dnešným nárokom barefootovej obuvi. Nevhodná obuv začala vznikať až vtedy, keď človek začal myslieť viac na estetickú funkciu topánok.

Barefoot v doslovnom preklade totiž znamená bosá noha. Barefoot topánky sa teda čo najviac snažia prispôsobiť prirodzenej fyziognómii ľudského chodila a čo najmenej ovplyvňovať spôsob jeho prirodzeného používania. Jednoduchšie povedané sú to topánky, ktoré síce vašu nohu ochránia od drsného povrchu ciest a zamedzia tvorbe možných odrenín, škrabancov, prípadne izolujú od chladu, ale zároveň nechajú vašu nohu pracovať tak, ako by bola na boso bez topánok.

Čo vďaka barefoot chôdzi získate a prečo je pre vás dobrá?

1. Zdravotné benefity

Barefoot topánky prinášajú ideálne podmienky pre ľudské chodidlo, nedeformujú ho ako klasické topánky a tým nespôsobujú ďalšie možné zdravotné problémy s celkovým fyzickým aparátom. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale nevhodná obuv môže spôsobiť problémy s krčnou chrbticou, kolenami či krížami.

2. Prebudíte spacie svaly

Chodenie na boso aktivuje vo vašom tele svaly, ktoré sa pri nosení konvenčnej obuvi nepoužívajú. Sú to predovšetkým malé svaly nôh, bedier či členkov. Vaša chôdza bude preto pohodlnejšia a celkovo sa budete cítiť viac fit a v kondícii.

3. Lepšia flexibilnosť, rovnováha či pružnosť

Chôdzou na boso trénujete, respektíve nestratíte prirodzené pohybové schopnosti vášho tela, ako je flexibilnosť, rovnováha či pružnosť. Jednoducho sa vo vašom tele znova budete cítiť „ako doma“.

Myslíte, že preháňame? Presvedčte sa na vlastnej koži. Je to jednoduché.

Tak a šup na boso!