Tipy ako fotiť makro bez makro objektívu

Veľa fotografov si myslí, že nemôže fotiť makro formáty, keď nemajú makro objektív. To jednoducho nie je pravda. Ak ste profesionál alebo len začiatočník, čo si chce rozšíriť svoje portfólio, nedostatok vybavenia hneď nemusí znamenať, že makro formáty nemôžete fotiť. A dokonca nato nepotrebujete ani žiade špeciálne gola sady alebo sieťové prvky slúžiace ako filtre.

Cena

Makro objektívy môžu byť drahé. Pre amatéra, ktorý chce len prácou experimentovať, môže byť zbytočné míňať veľa peňazí za jeden makro objektív, ktorý by zas tak často nevyužíval. Našťastie je tu jednoduchý trik, ktorý môžete vyskúšať, ak vás zaujali extrémne detailné fotky, ale nemáte prostriedky na špeciálne objektívy alebo gola sady na ich prerobenie.

Ako fotiť makro bez makro objektívu

Pre zachytenie dobrého detailu sieťových prvkov jediné čo potrebujete urobiť, je obrátiť svoj objektív druhou stranou k fotoaparátu. Keď otočíte objektív na tele fotoaparátu, vaša zaostrovacia vzdialenosť bude oveľa bližšia a pri fotení snímky budete mať objekt oveľa väčší.

Pre väčšiu presnosť a pre zníženie rizika, že sa vám na fotke objavia svetelné pruhy je lepšie použiť časť zariadenia nazývanú reverzný krúžok, ktorý aspoň trochu pripevní objektív k fotoaparátu a vy ho nebudete musieť držať v ruke. Vďaka tomu môže vaša druhá ruka, ktorá by inak držala objektív voľne vykonávať úpravy na fotografovanom objektu.

S akým nastavením začať?

Všeobecne platí, že najlepšie nastavenie fotoaparátu pre makro sú také, ktoré majú malú hĺbku ostrosti. Na začiatok si skúste clonu medzi f / 5,6 af / 11. Nastavenia ako sú tieto vám zaistia, že každý detail bude ostrý a prípadne na pozadí pridá jemné rozostrenie.