Suchá pokožka – príčiny vzniku a starostlivosť

Ak na nejakom mieste nie je dostatok vody, takáto lokalita veľmi rýchlo vysychá. Podobne je to aj s pleťou a pokožkou. Ak sa zásoby vlhkosti, ktorú si pleť prirodzene udržiava, povážlivo míňajú, môžeme čoskoro pozorovať prejavy suchej pokožky.

Suchá pokožka

Suchú pokožku si netreba mýliť s ekzematickými ochoreniami kože. Jedná sa o charakteristický stav kože, ktorá stráca svoju prirodzenú vlhkosť. Navonok sa prejavuje vysušovaním najvrchnejšej časti pokožky, ktorá by za normálneho stavu mala slúžiť ako akýsi ochranný štít ľudského tela. Na plnenie tejto funkcie však potrebuje dostatočné zvlhčovanie – ak toto chýba, pokožka začne schnúť, červenieť, stáva sa nadmerne citlivou a šupinatou.

Príčiny vzniku suchej pokožky

Veľký vplyv na vysušovanie kože a pleti majú vonkajšie faktory, napríklad používanie nevhodných, dráždivých či parfumovaných kozmetických a čistiacich prostriedkov. Na pokožku negatívne vplýva aj suchý vzduch, studený vietor a nízke teploty – faktory bežne sa vyskytujúce behom vykurovacej zimnej sezóny. Pleti však škodí aj všeobecne nízky príjem tekutín a, naopak, nadmerná konzumácia alkoholu, soli alebo cukru. Suchá pleť a pokožka ale môže byť signálom a jedným z prejavov cukrovky, poruchy štítnej žľazy, alergie na potraviny, no môže vznikať aj následkom dlhodobého vystavenia stresu.

Genetika, vek aj UV žiarenie

Suchá pokožka môže byť súčasťou genetickej výbavy, no môžeme sa k nej dopracovať aj vďaka pribúdajúcemu veku. Čím je telo staršie, tým horšie zvláda svoju celkovú regeneráciu. Telesné funkcie sa vo všeobecnosti spomaľujú, čo je aj prípad potných či kožných žliaz; telo s pribúdajúcim vekom nedokáže v dostatočnej miere obnovovať ceramidové a lipidové zásoby. Na pokožku má negatívny vplyv aj škodlivé UV žiarenie, spôsobujúce predčasné starnutie kože, vznik vrások, hnedastých kožných škvŕn a v najhoršom prípade rakoviny kože.

Ako sa starať o suchú pleť

Starostlivosť o suchú pokožku spočíva v dodržiavaní istých zásad a odporúčaní. Kúra by mala zahŕňať čistenie a odličovanie pomocou vhodných kozmetických prostriedkov. Netreba zabúdať ani na tonizáciu pleti. Tento proces pokožku pripraví tak, aby mohla lepšie absorbovať výživné a aktívne látky dodané v kréme na suchú pokožku. V každom prípade je základom účinná, kvalitná a ku pokožke šetrná kozmetika bez prídavku alkoholu, parfumov či parabénov.

Dôležitou súčasťou v rámci starostlivosti o suchú pleť a pokožku je aj správna hygiena. Odporúča sa nepoužívať na umývanie tela studenú ani horúcu vodu. Zlatá stredná cesta v podobe vlažnej až mierne teplej vody by mala byť ideálna. Hodinový kúpeľ radšej vymeňte za niekoľkominútovú sprchu. Keď budete s umývaním hotoví, nezabudnite, že citlivá suchá pokožka sa nesmie mechanicky podráždiť – kvapôčky vody na tele preto jemne odsajte uterákom.