Uprednostnili by ste nábytok na mieru?

Moderné obývačky s kuchyňou sa znova stávajú populárnymi a obľúbenými. Akási trendovosť masovej výroby pomaly klesá. Dlhé roky bola obľúbená pre moderný dizajn v kombinácii s nižšou cenou, ale tie časy sú už asi pomaly, ale isto preč. Ide totiž o to, že si ľudia začínajú uvedomovať, že síce nakúpia vo veľkovýrobe o dosť lacnejšie ako u stolára, ktorý by im nábytok urobil ručne a originálne, ale nábytok im nevydrží ani z ďaleka tak dlho. Kuchynský stôl z veľkovýroby klasicky vydrží pár rokov kým sú na ňom viditeľné veľké znaky opotrebovanosti, zatiaľ čo drevený stolík, ktorý mala vaša stará mama pri posteli vyzerá aj po desiatkach rokoch stále úžasne a hlavne nestráca nič zo svojho šmrncu.

Naša konvenčná doba je bohužiaľ nastavená na masovú veľkovýrobu všetkých možných produktov a to je dosť smutné. Najdôležitejšie parametre úspešného produktu je rýchlosť jeho výroby, kvalita sa dostáva do úzadia. Mám pocit, že je to tak vo výrobe skoro všetkých produktov, od hrnčekov cez sedačky, autá až po domy. Všetko má nejakú krátku dobu trvanlivosti a mám pocit, že nikomu to až tak nevadí, pretože móda sa rýchlo mení a s tým aj to, čo chceme, či nechceme už mať doma. Dizajn a funkčnosť sa mení skoro každý rok.

To, že zdroje našej planéty nie sú nekonečné si zatiaľ uvedomuje len hŕstka ľudí a ja dúfam, že sa to čoskoro zmení. Nie je v poriadku si každý rok kupovať nový mobil a každých 5 rokov auto. Fakt nie je.

Každopádne, pomaly ale isto, začína zmena. Záujem o kvalitné produkty, kvalitné masky na tvár, nemasovo vyrábané veci sa začína stupňovať a spolu s tým aj množstvo rôznych výrobcov a kreatívnych ľudí.

Masovú výrobu by som osobne úplne nezatracovala, myslím, že by dokázala byť dobrým k doplnkom k ručne a originálne vyrábaným veciam, tam, kde kvalita nie je až tak potrebná, alebo tam, kde masová výroba z kvality neuberá.