Sedacie súpravy

Výber tej správnej sedacej súpravy nie je jednoduchý. Každý sa rozhoduje podľa inej preferencie. U niekoho rozhoduje veľkosť, inde farby a vo väčšine prípadov cena. Ako ale vybrať správnu sedaciu súpravu? Ako správne odhadnúť pomer cena a výkon? Trh nám ponúka širokú škálu variánt a práve preto je často ťažko sa rozhodnúť len pre jednu.

Dajú sa kúpiť už nielen cez kamenné obchody, ale čoraz obľúbenejšia a pohodlnejšia možnosť je kúpa cez internet. Sedačky síce nemôžete vidieť naživo, ani si ich odskúšať, ale s reklamáciou zväčša nie je problém, kedže internetové obchody rátajú aj s menšími rizikami, ľudí tým pádom často zláka lepšia cena, ktorej sa dočakú práve na internete.

sedacia-suprava-bezova

Sedacie súpravy však nie sú vec na chvíľu. Majú slúžiť niekoľko rokov a preto, pokiaľ nechcete mať zbytočné opletačky s reklamáciami alebo byť sklamaný z toho, že sedačka nie je podľa vašich predstáv, odporúčam kupovať zásadne tam, kde sa sedačka dá vidieť, dá sa na ňu sadnúť, odskúšať si ju, vidieť ako sa dá rozložiť atď. Pri samotnej kúpe sa zväčša prispôsobíme k menšiemu kompromisu medzi cenou, kvalitou a vzhľadom. Čo sa cien týka, pohybujú sa v rovnako veľkom rozmedzí, ako aj materiály a kvality sedačiek.

Sedacie súpravy by mali spĺňať hneď niekoľko kritérií. Za prvé k ním určite patrí variabilita dielov, polohovateľnosť, ich rozloženie, prípadne dostupnosť úložného priestoru. Ak sú tieto funkcie súčasťou sedacej súpravy, určite by mali byť jednoducho a ľahko ovládateľné. Nechcete predsa stráviť niekoľko minút rozkladaním sedačky, potom jej skladaním. To môže pokaziť celý pôžitok z dobre myslenej veci. Pred samotnou kúpou si však treba uvedomiť, na čo sa bude vaša sedačka využívať. Prvá možnosť je využitie na neformálne sedenie. Na to sa hodí nižšia sedačka, hlbší sed, vankúše by mali byť voľne polohovateľné a hodí sa tam určite aj taburetka.Pri naopak, formálnom sedení, sa určite hodí pohovka vyššie položená, pre pohodlnné vstávanie.

sofa-set

Čo sa konštrukcie týka, je to ďalšia veľmi dôležitá vlastnosť sedacej súpravy. Hovorí totiž o samotnej životnosti sedačky. Sedacie súpravy majú väčšinou kostru z drevotriesky alebo dreva. Najkvalitnejšie však majú oceľovú konštrukciu, čo im zaručuje veľmi dlhú životnosť. Výber poťahov nie je jednoduchá záležitosť, kedže trh je plný rôznorodých variant, vzorov, farieb a materiálov. Rovnako, ako pri vhodnom type sedačky, aj materál predurčuje samotné používanie sedacej súpravy. Veľa ľudí si myslí, že pri koženej sedačke sa budú v lete na nej cítiť nepríjemne, budú sa na nej potiť a podobne. Opak je však pravdou, pretože kvalitná kožená sedačka tieto vlastnosti nemá. Ako každá koža, je priedušná, nelepí sa a je vysoko odolná voči tekutinám a rôznym iným znečisteniam, ktoré sa z nej dajú ľahko odstrániť. Voči mechanickému poškodeniu však už taká odolná nie je.

Čo sa týka textilných poťahov, ich oprava je oveľa jednoduchšia, no čistenie, naopak, zložitejšia. Častou látkou na poťahy sa používa mikrovlákno. Na pohľad sedacie súpravy pripomínajú semiš a starostlivosť o ne nie je ťažká. Najviac sa však používa mikroplyš, ktorý je jednoduché udržiavať a takisto aj čistiť. S výberom problém určite nebude, treba si už len určit priority a strop vašej cenovej kategórie.