Drevené chaty

Každý záhradkár túži mať vo svojej záhrade drevenú chatu, ktorá bude krásnym spestrením celej jeho záhrady. Dnes je tento trend veľmi populárny a čoraz viac ľudí nedokáže odolať dreveným chatkám v záhradách. Nie je však chata ako chata a môžeme ich rozdeliť hneď do niekoľkých kategórií podľa veľkosti a najmä spôsobu využitia. Každý záhradkár by mal už dobre vedieť, aký typ drevenej chaty chce v záhrade mať a na čo ju chce v konečnom dôsledku využívať.

Medzi najjednoduchšie drevene chaty patria rozhodne tie, ktoré slúžia na úschovu náradia alebo rôzneho materiálu. Tieto drevené chaty sú tak veľmi veľkým pomocníkom najmä pre domácich majstrov, ktorí zakopávajú o náradie po celom dvore a nemajú ho kde odložiť.

drevene-chaty-travnik-strecha

Ďalej poznáme typické záhradné drevené chaty, ktoré je možné vidieť vo väčšine záhrad. Tieto chaty však nemajú už len poľnohospodárske využitie, ale slúžia aj na oddych. Takéto chaty majú obyčajne najviac dve postele, jednoduchú kuchynku a niektoré z nich dokonca aj terasu, ktorá je však pri tomto type drevených chát považovaná už za luxus.

V týchto chatách sa dá prespať pár nocí, pokiaľ je to nevyhnutné, ale veľmi pohodlné to však nie je. To sa však nedá povedať o víkendových chatách, ktoré sú ďalším typom drevených chát. Tento typ drevených chát obyčajne obsahuje niekoľko izieb na ubytovanie, kuchyňu, spoločenskú miestnosť a sociálne zariadenia. Je vhodný najmä pre veľké rodiny, ktoré chcú spolu tráviť čas počas víkendov.

wood-wallKeďže ide o drevené  chaty, tak si treba vyberať starostlivo, aby bola chata v dobrom stave. Na kvalitu drevených chát vplýva niekoľko faktorov, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Treba však spomenúť, že najdôležitejším z nich, ktorý má najvyšší vplyv na kvalitu drevenej chaty je druh dreva, z ktorého je daná chata vyrobená. Najlepšie je zainvestovať do drevených chát, ktoré sú vyrobené zo smrekového a borovicového dreva. Toto drevo sa ťaží vo vysokých nadmorských výškach, najmä v severných krajinách.

Mnohých však možno zaujíma aj hrúbka steny a úžitková plocha jednotlivých drevených chát. Hrúbka steny sa pohybuje od okolo 28 mm do 44 mm a úžitková plocha od 4m2 až do 45m2, čo samozrejme závisí od spôsobu využitia drevenej chaty.