Ktorá práca je tá najlepšia?

work stress

Od malička počúvame to, že je dôležité, čo človek v pracovnom živote dosiahne. Preto je kladený dôraz na to, aby sme sa dobre učili, mali dobré známky, išli na tie najlepšie školy a mali svelé práce. Čo je to však skvelá práca? Podľa čoho sa hodnotí? Existuje nejaký spoločenský  úzus, ktorý hovorí, že dobrá práca, je taká ktorá nejakú spoločenskú hodnotu. Môžme spomenúť práce ako právnik, sudca, doktor. Práce na ktoré musíte vyštudovať náročnú vysokú školu, aby ste ich mohli vykonávať.

Je to však naozaj tak? Nemá rovnakú hodnotu práca, ktorá sa viac vykonáva rukami ako hlavou? Automechanik, stolár, stavbár? Podľa čoho sa rozhoduje jej dôležitosť? Na nejakej úrovni môžeme povedať, že jeden zachránený život znamená asi viac ako postavený dom. Ale dá sa to tak zovšeobecňovať?

A vôbec, je správne si vyberať prácu podľa jej všeobecnej dôležitosti? Nie je skôr dôležité to, aby sme hľadali niečo, čo dáva zmysel a napĺňa nás, hoc je to napríklad aj opravovanie áut? Myslím, že je. Spoločnosť nás síce tlačí do toho, byť tým, kto je najviac uznávaný. Prinesie nám však uznanie druhých to skutočné šťastie? Je dobré nájsť v sebe vnútornú silu a slobodu, ktorá nás od všetkých spoločenských predstáv privedie naspäť k tomu, čo chceme naozaj my. Pamätáte si, čím ste chceli byť, keď ste boli malí?

Z ďalšej spoločensky vysoko uznávanej hodnoty – peňazí vyplýva, že dobrá práca je taká, za ktorú  máš veľa peňazí. Dopadá to bolo napríklad tak, že ľudia vykonávajú rôzne „prázdne“ práce na najrôznejšich manažérskych pozíciach, netušia, čo robia, prečo to robia, v podstate ich to ubíja a frustruje a najviac ich na ich práci napĺňa obed a káva. A to je ešte smutnejšie. Robiť niečo len preto, že ti na konto na konci mesiaca príde tučná výplatná páska. To je zmysel života?

Škoda len, že v rebríčku spoločenských hodnôt nie je tak vysoko spokojnosť, radosť, štastie a celkovo zmysel. Aká je dobrá práca podľa mňa? Taká, ktorá prinesie človeku radosť, spokojnoť. Že vidí zmysle svojej práce a vidí, že je to správny človek na správnom mieste. Samozrejme, je príjemne byť za to dobre finančne ohodnotení. Ale to že si nebudete môcť kúpiť ten najkrajší vianočný stromček a najkvalitnejšiu Bio kozmetiku nie je až taká katastrofa. S mierom v duši sa Vianoce oslávia krajšie aj keď vám v byte svieti umelý vianočný stromčekprírodná kozmetika sa dá celkom lacno vyrobiť aj doma.