Interiérovým dizajnom proti strachu z návštevy zubára

K zubnému lekárovi asi málokto chodí rád. Priznajme si to, väčšina z nás má z návštevy stomatologickej ambulancie trochu strach. Stačí, keď niekde započujeme zvuk zubnej vŕtačky a už nám naskakuje husia koža. Treba však uznať, že v poslednom čase pribúdajú ambulancie, ktoré už svojím interiérom robia všetko preto, aby sme sa tohto strachu zbavili. Ako? Na to sa teraz v krátkosti pokúsime odpovedať.

 

Ordinácie

Keď ide o interiér, treba rozlišovať medzi samotnou ordináciou a ďalšími priestormi, medzi ktoré patria predovšetkým čakáreň a recepcia. Všetky stomatologické zákroky, to znamená zubná chirurgia, čeľustná ortopédia, protetika, dentálna hygiena, preventívne prehliadky a podobne, sa vykonávajú v ordináciách. Tejto primárnej funkcii musí byť prispôsobený aj interiér.

Dominovať by mu malo špičkové technické vybavenie, ktoré u pacienta vzbudí dôveru. Samozrejmosťou je absolútna čistota. Plusom je, keď ju umocní svetlo. Presvetlené priestory v tom zohrávajú významnú úlohu. Ordinácie by mali byť zariadené skôr minimalisticky, decentne. Pokiaľ ide o farebnosť, vhodná je najmä biela, svetlozelená, prípadne svetlosivá. Aby interiér nepôsobil príliš studene, nezaškodí aspoň jeden teplejší alebo hravejší prvok, najmä ak sú pacientmi aj deti.

Čakárne a recepcia

Väčší priestor pre kreativitu však ponúkajú ostatné priestory, už spomínaná čakáreň a recepcia. Práve tu sa môžu interiéroví architekti doslova vyhrať. Na mieste je viac pestrosti, teplejšie farby, dekorácie a podobne.

Jeden príklad za všetky. Čakáreň zubnej ambulancie môže pokojne vyzerať ako obývačka. Pohodlné gauče, stolík s časopismi, na stenách obrazy. A k tomu aj nejaký ten upokojujúci prvok, ktorý dá zabudnúť na strach zo zubára. Môže ním byť napríklad akvárium s rybičkami. V takej čakárni sa cítime ako doma a zabudneme, že sme vlastne u zubára.

Najlepšie na kľúč

O mnohé z toho sa dokážu postarať zubári. Predovšetkým výber stomatologickej techniky je doménou lekárov. Vo všetkom ostatnom však môžu pomôcť špecializovaní dodávatelia, ktorí disponujú všetkým potrebným – od know-how až po pracovné náradie. Interiéroví architekti vypracujú návrh interiéru a po jeho odsúhlasení sa pristúpi k jeho realizácii a následne aj k inštalácii do príslušných priestorov. A keď sa dielo podarí, na svete je zubná ambulancia, kam pacienti chodia takmer bez strachu.