Počuli ste už niekedy o optických počítačoch? Technológie závratnou rýchlosťou napredujú. Vidíme to z roka na rok. Nestíhame ani len sledovať aké nové modely počítačov a mobilných telefónov každý mesiac vychádzajú na trh.
Nie je to tak dávno, keď sme mobilné telefóny využívali iba na telefonovanie, sms a maximálne z dlhej chvíle zahrali nejakú veľmi jednoduchú hru. 15 rokov dozadu, neexistovali optické pripojenia, bluetooth ani WiFi. Sieťové prvky umožňovali pripojenie na internet pomocou kábla. Kto vie, čo prinesie budúcnosť? Možno nám pri výmene kolesa na aute bude stačiť klasický zdvihák na auto a možno k nám priletí zdvihák pomocou aplikácie cez dron. Je to už možno veľké sci-fi, no každopádne treba spomenúť, že vedci z NASA napríklad pracujú na riešení potrieb rýchlosti počítača pomocou svetla.
Dnes je váš smartfón miliónkrát rýchlejší ako počítače, ktoré NASA použila pri pristátí prvého človeka na Mesiaci v roku 1969. Dokonca prekonal najznámejšie super počítače z 90. rokov. Blížime sa však k limitom tejto elektronickej technológie. Počítače budúcnosti budú môcť používať kryštály a metamateriály na riadenie svetla. Optické počítače využívajú ľahké častice nazývané fotóny.
Fotón je hmota, ktorá existuje iba vo vákuu. Samotný fotón nemá elektrický náboj, ale kvôli jeho stabilite môže elektrický náboj urýchliť. To je fotón. Jednou z jeho výhod je rýchlosť distribúcie prenosu. Je veľmi vysoká a je porovnateľná s rýchlosťou svetla.
To na čom dnes v laboratóriách vedci pracujú, bude mať za následok vývoj super rýchlych, super miniaturizovaných, super ľahkých a lacných optických výpočtových a optických komunikačných zariadení a systémov.
A, čo vy? Ostávate verní starej klasike v rámci technológií? Alebo technické výdobytky podporujete a tešíte sa na to, čo nám budúcnosť prinesie?