Dobrodružná cesta do Indie

india

Sen skoro všetkých veľkých cestovateľov je pozrieť sa do Indie. India je sama o sebe krajinou paradoxov, krajinou veľkého duchovného bohatstva a materiálnej chudoby. Krajina, kde viete nájsť kari na tisíc spôsobov. Krajina do ktorej západní cestovatelia cestujú, aby našli čistotu ducha a nachádzajú hlavne všadeprítomnú špinu, žobrákov a zlodejov. Krajina tisícich šálov a farebných korálikov . Krajina, kde zatiaľ čo divokí jogíni žijú opustení v jaskyniach a stretnúť sa s nimi je vzácne ako nájsť šafrán na rozkvitnutej lúke, podvodní šarlatáni predávajú nepravé učenia na uliciach preplnených mieste len za pár babiek. Krajina, kde sa rituálne umývate v najšpinavšej rieke svete a veríte v jej najväčšiu čistotu.

Krajina, kde budete márne hľadať obchod s názvom ortopedická obuv, ale na každom rohu vám budú predávať čínske sandále. Krajina v ktorej som ešte nikdy nebola, ale takto vábne a nevábne zároveň vyzerá v mojej predstavivosti.

Či už sa chystáte na vysokohorské túry do hôr, do indickej džungle alebo na duchovnú púť, cesta do Indie je zakaždým dobrodružná. Všetko tam funguje úplne, ale úplne inak. Človek so západnou mysľou by povedal, nefunguje. V každom prípade je to cesta, ktorá poriadne zatrasie vašimi strnulými konceptmi a predstavami o tom, ako veci fungujú, respektíve o tom,ako by mali fungovať a s pokojným indickým úsmevom vám ukážu, že fungovať vôbec nemusia a svet sa úplne ďalej točí ďalej, slnko svieti, slnečná sústava nezaniká a galaxie neustále vznikajú a zanikajú.

Môžem vám zaručiť, že sa tu naučíte trpezlivosti. Z rozprávania, viem, že odchody vlakov či autobusov majú plánované časy, asi len preto, aby niečo bolo niekde napísané. Odchádza sa vtedy, keď je plný autobus, raz do dňa. Buď máte šťastie, alebo nie. A keď sa do autobusu už nenatlačíte, vôbec nevadí, veľakrát pochopíte, že nemusíte vôbec nikam a všetko ostane v absolútnom poriadku.