Okná sú dôležitou súčasťou každej domácnosti. Ak správne fungujú, zabezpečujú vhodnú a zdravú klímu na bývanie. Drevené okná sú pomerne obľúbené, avšak častokrát sa zabúda na ich pravidelnú údržbu, čo môže spôsobiť ich poškodenia a zníženú funkčnosť. Nezanedbajte starostlivosť o vaše okná!
Drevo je organický materiál a reaguje na podmienky, ktorým je vystavené. Na okná pravidelne svieti slnko, prší dážď, počas zimy sú vystavené mrazom, snehu a tiež zvýšenej vlhkosti. Na životnosť drevených eurookien vo všeobecnosti vplýva okrem poveternostných faktorov aj spôsob, ako je s nimi narábané a poškodenia sa môžu vyskytnúť aj z opotrebovania. Dobrou správou však je, že životnosť a trvácnosť drevených eurookien sa dá zvýšiť! Riešením je pravidelná starostlivosť a servis okien, prípadne aj pravidelná revízia a renovácia eurookien.
Pravidelná kontrola
Dbajte na to, aby sa okná každoročne kontrolovali. Môžete si určiť konkrétne obdobie v roku, napríklad mesiac, počas ktorého budete každoročne opakovať kontrolu vašich drevených okien. Údržba drevených okien je pomerne jednoduchá, avšak často sa na nich a najmä na drevené rámy, zabúda v dôsledku zamerania sa na iné prvky v domácnosti. Pri kontrole možno zistíte, že oknám stačia jednoduché úpravy, ako je čistenie, naolejovanie pántov či kontrola rámov. Možno však budete musieť využiť profesionálny servis okien a pomoc technikov, aby sa bližšie pozreli na ďalšie súvisiace problémy. Niekedy totiž oko laika nespozoruje isté poškodenia, ktoré by časom mohli prerásť do väčších problémov. Ideálnym obdobím na kontrolu okien je pred zimou, aby ste okná pripravili na drsnejšie podmienky.
Ošetrenie a renovácia eurookien
Drevo je estetický materiál a vyzerá štýlovo. Avšak ohrozujú ho poveternostné podmienky či škodcovia. Preto sa odporúča, aby boli rámy okien ošetrené prostriedkom na ochranu dreva. Ak sú okná už staršie, vhodná možno bude aj kompletná renovácia eurookien.
Obnova drevených rámov si vyžaduje o čosi viac, než len nanesenie náterov. Farbu či lak nie je možné jednoducho naniesť na starý drevený rám. Pred nanesením farby je potrebné odstrániť staré vrstvy, zvyšky farieb a lakov brúsením. Pri brúsení môže vzniknúť veľa prachu, ktorý by určite nemal zostať na rámoch okien. Preto je dôležité rámy poriadne očistiť. Pred nanesením nových náterov je ešte potrebné skontrolovať tesnenie okien. Ak sa medzi rámom a sklom vyskytuje vlhkosť, musí sa odstrániť starý tmel. Nový sa však nanáša až po aplikácii náteru rámov. Niekedy sa na rámoch okien vyskytnú aj trhliny, najmä vplyvom počasia. Trhliny by sa mali vyčistiť od špiny a prachu a následne vyplniť špeciálnou pastou. Miesta na okenných rámoch, ktoré boli vyplnené by sa mali ešte pred nanesením náteru prebrúsiť a zarovnať s povrchom.
Rôzne druhy dreva si vyžadujú rôznu starostlivosť. Aké ošetrujúce prvky sa použijú pri renovácii drevených okien závisí nielen od stavu rámov ale aj od konkrétneho druhu dreva. Inak sa ošetrujú mäkké dreviny, ako je napríklad smrek, a inak zas tvrdšie dreviny, ako je dub. Okrem toho, druh dreva a jeho farba má tiež vplyv na to, do akej miery slnečné žiarenie pôsobí na drevo. Tmavšie dreviny sa pod vplyvom slnečného žiarenia viac zahrievajú a tým aj rozťahujú. Preto je dôležité venovať pozornosť druhu dreva a kvalite a vhodnosti produktov a pracovných postupov.
Ak chcete mať istotu, že je o vaše okná vhodne postarané, prípadne neviete sami zhodnotiť reálny stav vašich okien a výber vhodných produktov na ich renováciu, môžete aj v tomto prípade využiť služby profesionálov, ktorí ponúkajú kompletný servis okien.